Teknolojik Gelişmeler Korsan Yazılım Oranını Arttırdı Mı? Teknolojik Gelişmeler Korsan Yazılım Oranını Arttırdı Mı?
2.5
Bilgisayarın kullanımıyla birlikte çeşitli yazılımlar zaman geçtikçe piyasa çıkmıştır. Bunlar zamanla üst kademe kullanıcılarda normal kullanıcılara kadar inmiş ve günümüz bilgisayar dünyasında ki yerlerini... Teknolojik Gelişmeler Korsan Yazılım Oranını Arttırdı Mı?

Bilgisayarın kullanımıyla birlikte çeşitli yazılımlar zaman geçtikçe piyasa çıkmıştır. Bunlar zamanla üst kademe kullanıcılarda normal kullanıcılara kadar inmiş ve günümüz bilgisayar dünyasında ki yerlerini almışlardır. Artık neredeyse her eve bir bilgisayar düşmekte ve bununla birlikte yazılım kullanımları da her evde kullanılmaktadır.

Sadece Microsoft Office programları değil bunun yanında adobe gibi yazılımlarda kullanıcılar tarafından ihtiyaçla aranıyor. Taleplerin yüksekliği ve bu programların fiyatları kullanıcıları değişik alternatifler bulmaya itiyor. Her kullanıcı bu tarz programlara para vermek istemiyor. Bunun yerine Bazı sitelerden buldukları deneme sürümlerini kullanıyorlar ya da daha yaygın olanı yazılımları korsan kullanmayı tercih ediyor.

Korsan yazılım yazılım firmalarının kabusudur. Yazılım firmalarının emeklerini çalan, telif haklarını gasp eden bu durum karşısında firmalar son yıllarda ciddi önlemler almışlardır. Bundan beş sene evvel sokaklarda yanınıza gelip anahtarları ve şifre kırıcıları içinde korsan program cd’leri vermeyi teklif edenler, teknolojinin gelişmesiyle bu işi internet siteleri kurarak devam ettirmeye başlamıştır. Son yıllarda gelen yasal düzenlemeler bu siteleri köşeye sıkıştırmıştır.

Teknolojik gelişmelerle birlikte telif haklarının genişleyen hak alanları sayesinde korsan program yazılımlarını ne kadar eritir bilemeyeceğiz ama şunu unutmamak gerekiyor ki aldığınız her korsan yazılım aynı zamanda ülke gelirlerinin de düşmesine neden oluyor. Ayrıca korsan yazılım ve ürünlerin büyük çoğunluğu içerdikleri virüs ve zararlı yazılımlarla telafisi olmayacak veri kayıplarına ve özel hayatı tehdit eden sonuçları beraberinde getirebilir.

Bu haber için hiç yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir