Facebook İntihar Bildirimi ve Önleme Özelliği Getirdi Facebook İntihar Bildirimi ve Önleme Özelliği Getirdi
4.5
Sosyal medyada fenomen paylaşım sitesi Facebook yeni geliştirmiş olduğu bildirim özelliği ile intihara meyilli kişilerin paylaşımları ile birlikte report özelliğini kullanılarak tespit edilebilecek. Bu... Facebook İntihar Bildirimi ve Önleme Özelliği Getirdi

Sosyal medyada fenomen paylaşım sitesi Facebook yeni geliştirmiş olduğu bildirim özelliği ile intihara meyilli kişilerin paylaşımları ile birlikte report özelliğini kullanılarak tespit edilebilecek. Bu özellik sayesinde Facebook üzerinden son sözlerini söyleyip veya yazılarını yazarak intihar teşebbüsü etmeye niyetli olan kişiler belirlenip az da olsa bu eylemi engelleyebilme şansı doğacak.

Son yıllarda özellikle intihar meyilli kişiler sosyal medya üzerinden bir mesaj bırakarak bu eylemlerini gerçeğe dönüştürmeyi amaçlıyorlar. İşte tam burada Facebook yeni bildirim sistemini devreye sokuyor. Aslında bu özellik Facebook üzerinde bir süredir bulunuyordu ama Türkçe dil desteği yoktu. Son güncelleme ile birlikte intihar önleme bildirimi özelliğine de Türkçe dil desteği getirildi.

intihar koruma

Facebook İntihar Önleme Bildirimi Nasıl Kullanılır?

Facebook Yardım menüsüne tıklayıp Yardım Merkezi’ni ziyaret et linkine tıklıyoruz. Burada Emniyet Araçları ve Kaynakları‘nı işaretleyip karşımıza çıkan seçeneklerden İntihar Önleme bölümüne giriyoruz. Bu bağlantıdan bize intihara meyilli olan şahsın ismi ve soyadı isteniyor. Bununla birlikte intiharı düşündüren içerik veya paylaşım linkini de paylaşmamız gerekiyor.

Bu işlemleri yaptıktan sonra Facebook ihbarımızı değerlendirmeye alıyor ve incelemeleri sonrasında ilgili kurum ve kuruluşlarla direkt kendileri iletişime geçiyor. Ayrıca bu şekilde düşüncesi olan kişileri kararından geri döndürebilmek için facebook bu şahıslara çeşitli bildirim ve mesajlar gönderiliyor.

Facebook aynı zamanda intihara meyilli kişinin kendisine faydası olabilecek yakınlarına ulaşma noktasında kullanıcıyı yönlendirme görevi görecek.

Tüm bu özellikler sosyal medya üzerinden son notlarıyla birlikte intihar düşüncesi olan kişileri kararlarından ne kadar vazgeçirebilecek bilinmez ama insanlık adına gerçekten harika bir özellik olduğunu belirtmek ister, bu aşamada Teknoloji Vakti olarak facebook‘u tebrik ve takdir ederiz.

Bu haber için hiç yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir