Bilgisayarlardan da TRT Bandrolü Vergisi Alınacak! Bilgisayarlardan da TRT Bandrolü Vergisi Alınacak!
Geçtiğimiz günlerde sizlere dünyanın en ucuz akıllı telefonu ile alakalı bir konudan bahsetmiştik. 10 TL gibi bir fiyata satılması planlanan bu telefon ülkemize 160... Bilgisayarlardan da TRT Bandrolü Vergisi Alınacak!

Geçtiğimiz günlerde sizlere dünyanın en ucuz akıllı telefonu ile alakalı bir konudan bahsetmiştik. 10 TL gibi bir fiyata satılması planlanan bu telefon ülkemize 160 TL vergi ile beraber gelmesi planlanıyordu. Ancak bu fiyat, telefon çıkana kadar 200 rakamlarına ulaşacak gibi görünüyor! Neden mi? İşte yeni Trt Bandrolü Yasası ve Sonuçları…

Öncelikle bazı cihazlar aynı özelliklerde olsa da aralarında fiyat olarak büyük farklar olabiliyor. Bunun temel sebebi ise içerisinde radyo ve TV alıcısının bulunmaması olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü devlet, bu donanıma sahip cihazlar için TRT bandrolü uygulaması kullanıyor. Eğer her hangi bir cihazda radyo alıcısı varsa; bu cihaza tüm vergilerin haricinde birde %6 TRT bandrolü vergisi uygulanıyordu. Ancak Bakanlar kurulunun yeni aldığı karar ile bu rakamlar biraz değişiklik gösterdi!

Ekran Resmi 2016-06-28 14_28_16

Öncelikle artık içerisinde radyo alıcısı bulunmayan telefonlardan da artık %6 oranında bir vergi alınacak. Yani her türlü devlete TRT bandrolü ödemek zorundayız. Ayrıca radyo alıcısı olan cihazlar için ise %7 oranında vergi alınacağı söyleniyor.

Bilgisayarlar içinde vergi vereceğiz

Alınan son karar ile artık bilgisayar ve tabletler için TRT bandrolü vergisi vermek zorundayız. Bu oranlar her ne kadar düşük görünse de, yüksek rakamlar için ciddi miktarlara ulaştığını görebiliyoruz. Radyo alıcısı bulunan cihazlar için %3 ve internet ile bağlantı kurabilecek cihazlar için ise %2 TRT bandrolü alınacağı açıklandı.

Bu haber için hiç yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir