Bilgisayarları Nasıl Soğutmalıyız? Bilgisayarları Nasıl Soğutmalıyız?
Yaz mevsiminin gelmesi ile beraber havanın ısınması, bilgisayarlarımızın daha fazla ısınmasına sebep olacak bir etken! Laptop kullanıcısı iseniz, zaten ısınan bilgisayarınız daha da ısınacak!... Bilgisayarları Nasıl Soğutmalıyız?

Yaz mevsiminin gelmesi ile beraber havanın ısınması, bilgisayarlarımızın daha fazla ısınmasına sebep olacak bir etken! Laptop kullanıcısı iseniz, zaten ısınan bilgisayarınız daha da ısınacak! İşte bu önlemleri almanız, bilgisayar ömrü için faydalı olacaktır!

Hava almasını sağlayın!

Kasa sahiplerinin en büyük yanlışlarından birisi! Kasalarını sıkıştırıp, hava almayacak şekilde kapatmaları yetmiyormuş gibi birde fan deliklerini de kapatıyorlar. Eğer kasanızdaki parçaların ömrünün uzun olmasını istiyorsanız; hava alacak şekilde konumlandırmalı ve özellikle havalandırma deliklerine dikkat etmelisiniz.

sogutma2

Fan Sayınızı Arttırın!

Sadece bilgisayarınızı havalandırmanız yetmez! Eğer yeni bir kasa kullanmıyorsanız, büyük ihtimal sadece işlemci için fan sahibisinizdir. Ancak bu durum hiçte yeterli değil. İşlemciyi soğutan ünite, kasa içindeki hava yardımı ile ısıyı dağıtıyor. Yani kasa içindeki hava ne kadar soğuk olursa, o kadar başarılı sonuç üretiyor. Ancak kasa içindeki havayı ise, kasaya özel fanlar dışarı atarak akış sağlamalıdır. Bu yüzden kasanızdaki hava deliklerinde fan bulunmasına dikkat edin. Özellikle yeni dönemde çokça kullanılan ince ve uzun çaptaki fanlar işinizi görecektir!

sogutma1

Bileşenlerinizi Özenle Seçin!

Akla gelen ilk bileşen olan Ekran kartı, üzerinde soğutma üniteleri ve fan olan modelleri seçmelisiniz. Artık fan için bile bilimsel oranlar ile gelişmeler mevcut! Yüksek ısı yayan bu tür donanımlar için ayrıca fan alabilir ve ısıyı dağıtmaya yardımcı olabilirsiniz.

Son Olarak Sıvı Soğutma Tercih Edin!

Eğer kasanızda yer varsa ve güçlü bir tüketiciyseniz; işlemciniz için soğutma tercihiniz fan değil; sıvı soğutma olmasına dikkat etmelisiniz. Keza şuan uygun fiyata sıvı soğutma almak mümkün!

Bu haber için hiç yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir