Bilgisayarınızı Hızlandırmak İçin Yapmanız Gerekenler Bilgisayarınızı Hızlandırmak İçin Yapmanız Gerekenler
3
Birçok kullanıcı bilgisayar alıp kullanmaya başladıktan belli bir süre sonra bilgisayarının performansında düşme olduğunu düşünüyor. Kullanıcılar bu durumda hemen format atmayı tercih etseler de... Bilgisayarınızı Hızlandırmak İçin Yapmanız Gerekenler

Birçok kullanıcı bilgisayar alıp kullanmaya başladıktan belli bir süre sonra bilgisayarının performansında düşme olduğunu düşünüyor. Kullanıcılar bu durumda hemen format atmayı tercih etseler de format atmadan da yapılabilecek birkaç işlem mevcut. Peki bilgisayarın performansını arttırmak için ne yapmalıyız?

Eğer bir dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız güç ayarları seçeneklerinde en yüksek performanslı seçeneği seçtiğinizden emin olun. Pil tasarrufu için güç seçeneğini düşük seçtiğinizde bu sizin bilgisayarınız şarjının biraz daha fazla dayanmasını sağlayacaktır ancak bunun performanstan ödün verdiğini unutmayınız.

Çoğu zaman bilgisayarınızın çalışması bir program etkiliyor olabilir. Windows kullanıyorsanız işlemcinizin hangi programa öncelik vereceğini kendiniz de seçebiliyorsunuz. Eğer bir program işlemcinin bütün iş gücünü kullanıyorsa yapmanız gereken bu programın işinin bitmesini beklemek ya da görev yöneticisinden işlemler kısmına giderek bilgisayarınızı yavaşlatan programa sağ tıklayın ve işlemci önceliğini düşük olarak seçin. Aynı şeyi bir programın işlemcinin tüm enerjisini kendi üzerine almasını istiyorsanız da sağ tıklayıp yüksek seçeneğini seçerek de gerçekleştirebilirsiniz.

Hantallaşan bilgisayarınızı takip etmek için “kaynak monitörü”nü hiç kullandınız mı? Bilgisayarınızı yavaşlatan programları öğrenmek için görev yöneticisinin performans kısmında en alt tarafta bulunan kaynak monitörü ya da kaynak izleyicisi olarak geçen işleve tıklayın. Açılan pencerede bilgisayarınızda çalışan programları ayrıntılı olarak inceleme fırsatı bulun.

Bilgisayarınızın yavaşladığını düşünüyorsanız hemen format atmadan önce işletim sisteminizin güncel olduğunu kontrol ettiniz mi? İşletim sisteminin güncel olmaması da performans konusunda bazı aksaklıklara neden olabiliyor.

Ayrıca ön bellek klasörlerinizi de temizlemeyi unutmayın. Bu klasörleri nasıl temizleyeceğiniz hakkında bilginiz yoksa CCleaner isimli programı kullanabilirsiniz. Ön bellek klasörlerini manuel olarak temizleyebileceğiniz gibi bu programı yüklediğinizde işin ne kadar da basit olduğunu anlayacaksınız.

Bilgisayarınızda virüs taraması yapmayı unutmayınız. Bilgisayarınıza bulaşmış olan bir kötü amaçlı yazılım size ciddi sorunlar açabilir. Öyle kötü amaçlı yazılımlar var ki çok fazla işlevi olmasa da çalışmaya başladıktan sonra işlemcinin bütün yükünü kendine ayırıyor ve size de bilgisayarınızı eskimiş hissettirecek kadar ufak bir performans alanı bırakıyor.

Bu haber için hiç yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir