Deep Web; İnternet Dünyasının Sırlı Dünyası! Deep Web; İnternet Dünyasının Sırlı Dünyası!
3
Deep web henüz Türkçe de tam karşılığını bulamamış bir terimdir. Aslında bu tarz dijital ortamı internetin kara deliği olarak tabir etmek tam yerinde olacaktır.... Deep Web; İnternet Dünyasının Sırlı Dünyası!

Deep web henüz Türkçe de tam karşılığını bulamamış bir terimdir. Aslında bu tarz dijital ortamı internetin kara deliği olarak tabir etmek tam yerinde olacaktır. Google gibi arama motorlarının ulaşamadığı sayfaların bulunduğu bir denizdir. Doksanlı yılların sonlarına doğru araştırma firmalarının ilgisini çekmeye başlamış ve yapılan araştırmalarda bu kategoride değerlendirilen web sayfalarının normal web sayfalarından onlarca kat fazla olduğu ortaya çıkmıştır.

Bu sayfalar genelde illegal içerik bulunduran, toplum düzenine aykırı konular içeren, kötü pornografi denilen paylaşımlarda bulunan sayfalardır. Herkesin kaldırabileceği siteler değildir. Suç ağırlıklı bu sitelerde +18 içeriklere sıklıkla rastlanır. Arama motorlarının da bir sınırı varmış denilen yerde başlar. Ve bilinçli olarak kullanılmaması gerekir.

Bu dünyaya ait siteler arama sonuçlarında gösterilemez ve kullanıcı güvenliği yoktur. Bu konuda şaşırtıcı oranlar vardır. İnternet dünyasını tamamiyle göz önüne alırsak görebildiğimiz, arama motorlarında çıkan siteler bu dünyanın yüzde beşlik bir kesimini kapsar. Bu örnek Deep Web in nasıl bir dijital ortam olduğunu anlatır.

Normal arama motorları ile ulaşamadığımız deep web içeriklerine nasıl ulaşabiliriz sorusunu ise özel tarayıcılar yanıtlıyor. Bazı özel tarayıcılarla bu sitelere ulaşmak mümkün. Bunlardan en yaygın olarak kullanılanı Tor Browser’dır. Bu tarayıcıyı bilgisayarınıza yükleyip giriş yaptığınız anda konumunuz anlık değişir. Kendinizi bir anda İngiltere’den bağlanan bir kullanıcı gibi görüp ,daha sonra başka bir ülkeden giriş yapıyor olabilirsiniz.

Bu haber için hiç yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir