Yapay Zeka İnsan Zekasını Yenebilir mi? Yapay Zeka İnsan Zekasını Yenebilir mi?
3
İnsanlığın uzun yıllardır üzerinde çalıştığı yapay zekâ teknolojisi, son yıllarda çok fazla yol kat etti. Tam olarak insan bilincine benzer bir bilince sahip yapay... Yapay Zeka İnsan Zekasını Yenebilir mi?

İnsanlığın uzun yıllardır üzerinde çalıştığı yapay zekâ teknolojisi, son yıllarda çok fazla yol kat etti. Tam olarak insan bilincine benzer bir bilince sahip yapay zekâ geliştirilememiş olsa da yapay zekâ teknolojisinin geleceği insanları hem sevindirmekte hem de endişelendirmekte.

Hakkında birçok film çekilen ve insanların bu filmlerle tanıdığı yapay zekânın en iyi işlendiği filmlerden biri Matrix’tir. Bu filmde insanlar bir makineye bağlanarak sanal dünyada yaşamaları sağlanır. İnsanların yaşadığı bu sanal dünya ise yapay zekâlar tarafından yönetilir. Filmde insanlar yapay zekânın köleleri olmuştur. Peki, bunun gerçekten gerçekleşmesi mümkün mü? İnsan üretimi olan bir makinenin insanlara hükmetmesi gerçekleşecek bir şey mi?

Yapay Zekâdan Korkmalı Mıyız?

Uzmanlar şimdilik endişelenmenin yersiz olduğunu söylüyorlar. İnsan beyninden çok daha hızlı çalışan ve problem çözmede başarılı olan yapay zekâlar üretilse de henüz insan beyni gibi anlama kabiliyeti bulunan bir yapay zekâ üretilmiş değil.

İnsalık, Yapay Zekâdan Nasıl Yararlanacak?

Gelişen teknolojiyi ve nesnelerin interneti dünyasını düşündüğümüzde yapay zekâdan hali hazırda yararlanmaktayız. Akıllı telefonlarımız başlı başına birer yapay zekâ iken, telefonlarımızda ve bilgisayarlarımızda kullandığımız Siri, Cortana gibi kişisel asistanlar da birer yapay zekâ örneğidir.

Analiz yeteneği güçlü yapay zekâlar üretilmeye başlandığı zaman bu teknoloji robot teknolojisi ile birleştirilecek ve insan gücünün yerini yapay zekâya sahip robotlar alacaklar.

Bu haber için hiç yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir