4K UHD TV Detaylı İnceleme ve Özellikleri 4K UHD TV Detaylı İnceleme ve Özellikleri
3
Tam Full HD tv’lere alıştık derken, bir anda sahip olduğumuz televizyonların dört katı çözünürlükte yeni bir televizyon çıktı. 4K UHD TV’ler alanının en iyi... 4K UHD TV Detaylı İnceleme ve Özellikleri

Tam Full HD tv’lere alıştık derken, bir anda sahip olduğumuz televizyonların dört katı çözünürlükte yeni bir televizyon çıktı. 4K UHD TV’ler alanının en iyi televizyonları.

Televizyon alacaksanız 4K UHD’leri görmeden karar vermeyin. İhtiyacınız olan bir Full Hd mi yoksa UHD mi? Aralarındaki farklar nelerdir, birlikte inceleyelim.

Bir Full HD TV’den dört kat fazla çözünürlüğe sahip olan UHD’lerin açılımları Ultra High Definition anlamına geliyor. Fiyatları ise inç değerine göre 5000-80.000 arası değişiyor.

Çözünürlük ne kadar fazla olursa görüntü de gerçeklik ve detay o kadar fazla olur. Yani UHD’ler full Hd özelliği olan tv’lerden daha gerçekçi bir görüntüye sahip. Kontrası ve renkleri gerçeğe daha yakın.

Ayrıca Uhd tv’ler normal yayınları bir şekilde UHD görüntüye uyarlayabiliyor. Bu uyarlama sayesinde görüntüyü kirli görmemek adına normalden biraz daha uzağa oturulur. Aksine tamamen UHD bir görüntü izlerken de normalden daha yakın oturmak gerekir. UHD tv’ler 3-4 senelik geçmişleri olmasına rağmen hala Full Hd tvlerin yerini almış değil.

Bu televizyonlara neden 4K TV adı verildi diye soracak olursanız bunun sebebi görüntünün 4.000 piksel genişliğinde olması. 1080p adı yükseklik baz alınarak konmuşken, 4K isminde genişlik temel alınmış. Bazen 4K için 2160p dendiğini de duyabilirsiniz.

Bu haber için hiç yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir