YouTube İle Müzik Firmaları Zorlu Savaşa Giriyor YouTube İle Müzik Firmaları Zorlu Savaşa Giriyor
3.5
Şüphesiz dünyanın en büyük video ağı olan Youtube, geçmişinden bu yana kocaman bir büyüme evresine ulaşmasındaki en büyük etkenin yayınlanan klip ve şarkılardan elde... YouTube İle Müzik Firmaları Zorlu Savaşa Giriyor

Şüphesiz dünyanın en büyük video ağı olan Youtube, geçmişinden bu yana kocaman bir büyüme evresine ulaşmasındaki en büyük etkenin yayınlanan klip ve şarkılardan elde edildiği herkesler tarafından malum bir konu.

Youtube ve Müzik Endüstrisi tarafından tartışılan telif hakkı sorunu yaklaşık 10 yıldır devam etmekte olup, bir türlü tarafların yanaşmaması üzerine bu tartışma gün geçtikçe artmaya devam ediyor.

Her ne kadar Youtube, Müzik Endüstrisine 3.000.000.000 (milyar) dolar gibi bir rakam ödese bile Müzik Endüstrisi bu rakamın yeterli olmadığını, Youtube ise bu rakamın fazlası ile yeterli olduğunu dile getiriyor ve iki taraf arasında tartışmanın devam ettiği görülmekte. Müzik Endüstrisinin en açık gerekçesi ise, Spotify’nin de bu kadar bir ücret ödemesine rağmen datasında çok az sayıda müzik barındırmasına bağladı.

YAPIM ŞİRKETLERİ YOUTUBE İLE TEKRAR MASAYA OTURMAK İSTİYOR

RIAA’nın yayınlamış olduğu satış istatistiği rakamlarından sonra müzisyen ve menajerler adeta ortalığı kasıp kavurdu ve savaşı yeniden alevlendirerek buna mümkün kılınması gerekilen bir çözüm yolu bulunmasını istedi.

Günümüzde sayısız video ve müziğin barındığı Youtube sitesi her ne kadar Müzik Endüstrisi ile papaz bir halde olsa da birçok büyük yapım şirketi dev video sitesi ile tekrardan masaya oturmak ve anlaşmak için çözüm yolu aramakta. 2015 yılında plak ve benzeri oluşumlardan elde ettikleri kâr video sitesindeki platform kârını aşınca kendilerini yeniden toplayan yapım şirketleri daha da güçlenerek dev site ile tekrardan anlaşma çabasına girmekte.

Bu haber için hiç yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir