Siber Saldırılar İçin TSK Siber Savunma Komutanlığı Hizmette! Siber Saldırılar İçin TSK Siber Savunma Komutanlığı Hizmette!
İnternetin bilgi paylaşım ve iletişim gücü her gün artmakta ve insanlar için önemli bir hale gelmekte. Ancak bu sadece insanlar için değil kurumlar ve... Siber Saldırılar İçin TSK Siber Savunma Komutanlığı Hizmette!

İnternetin bilgi paylaşım ve iletişim gücü her gün artmakta ve insanlar için önemli bir hale gelmekte. Ancak bu sadece insanlar için değil kurumlar ve devletler içinde sıkıntılar yaratıyor. İşte bunlardan bir tanesi de ülkemiz için örnek verilebilir. Buna karşın ise önemli bir yapılanmada mevcut. Türk Silahlı Kuvvetleri Siber Savunma Komutanlığı hizmette!

Ülkemizde gelişen birtakım olaylar sonucu farklı tepkiler alıyor ve bunlarla siyasal veya kuvvet kolları desteğiyle çözüm bulunuyor. Ancak bazı olaylar bu kadar kolay çözülmüyor. Örnek verilecek olursa son dönemde yaşanan önemli 2 tane veri kaybı söylenebilir. 1 tanesi 40 milyonda fazla TC kimlik numarası ve bu numaraların özel bilgilerinin paylaşılmış olması. Diğer bir tanesi ise bazı devlet hastanelerindeki özel sağlık bilgilerinin paylaşılması söyleyebiliriz.

Bunun gibi birçok saldırı mevcut. Hem devlet sitelerine hem de ülkemizin internet hattına direk DDOS adı altında saldırılar olabiliyor. Örnek olarak ise Norse Atteck Map adlı internet kaynağının yoğunluğunu gösteren siteyi sizlere örnek olarak verebiliriz. Bu site üzerinde evrensel tanınan hatlarda bulunan istek ve gönderme yükleri dikkate alınıyor. Yani bir anda bizim sunucularımıza normalin 100 katı isten geliyorsa burada görünüyor. Farkındaysanız haritada saldırı hiç eksik olmuyor.

TSK Siner Savunma Komutanlığı 30 Ağustos 2013’de bazı kurumların yenilenmesiyle oluşmuş ve askeri olarak stratejik siber savunmayı ele alan çalışmaları mevcut. Bu kurumda birçok çalışmanın yanında AR-GE çalışmalarının bulunması da ülkemiz adına önem taşıyan bir haber.

Bu haber için hiç yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir