PayPal Türkiye Pazarından Neden Çekiliyor? PayPal Türkiye Pazarından Neden Çekiliyor?
2.5
Geçtiğimiz haftalarda yayılan bir haber hepimizi harekete geçirdi. “Online alışverişin en güvenli yolu” sloganı ile bildiğimiz internet bankacılığı işlemlerinde bizlere kolaylık sağlayan PayPal, bazı... PayPal Türkiye Pazarından Neden Çekiliyor?

Geçtiğimiz haftalarda yayılan bir haber hepimizi harekete geçirdi. “Online alışverişin en güvenli yolu” sloganı ile bildiğimiz internet bankacılığı işlemlerinde bizlere kolaylık sağlayan PayPal, bazı sorunlardan ötürü Türkiye’deki faaliyetlerini durdurmak zorunda olduklarını duyurdu. Peki PayPal’ın Türkiye pazarından çıkmasının nedenleri nelerdir?

İnternet alışverişlerinde kullanıcıların kredi kartı güvenliklerini maksimum seviyede tutmak için kullandıkları, e-ticaret ile ilgilenenlerin alışverişleri için tercih ettikleri ve para gönderip almayı kolaylaştıran bir platform olan PayPal, Türkiye’de ilgili kurumdan lisans alamadığı için Türkiye’deki faaliyetlerine son veriyor. 6 Haziran’da Türkiye için tamamen kapanacak olan PayPal, kullanıcıların bu tarihten sonra da hesaplarındaki paralarını banka hesaplarına aktarabileceklerini duyurdu. PayPal’ın bu kararı almasının sebebi olan lisans sorununun asıl kaynağı ise BDDK tarafından açıklandı.

Bilindiği üzere PayPal bankacılık alanında faaliyet gösteren bir şirket. Türkiye Cumhuriyeti kanunlaruna göre bankacılık faaliyetlerinde bulunan kurumların BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu)’dan lisans alması gerekiyor. Ancak BDDK, PayPal’ın yaptığı son lisan başvurusunu reddetti ve lisans vermedi.

BDDK’dan yapılan açıklamada, PayPal’ın sunucularını Türkiye sınırları içine taşımayı reddettiği ve bu sebepten ötürü lisans alamadığı duyuruldu. Ülkemizin kanunlarına göre bankacılık faaliyeti gösteren kurumların sunucularını ülke sınırları içerisinde bulundurmaları gerektiğini açıklayan BDDK, PayPal’ın sunucularını Türkiye’ye getirmesi halinde lisans alabileceğini belirtti.

Uzun yıllardır PayPal ile alışverişlerini gerçekleştiren kullanıcılar, platformun Türkiye’de kullanılamayacak olmasında rahatsızlık duysalarda, BDDK’nın bu kararı ile kullanıcı verilerinin güvenliğini korumak istediğinin farkındalar. Bazı kullanıcılar, PayPal hesaplarında bulunan ufak miktarları LÖSEV’e bağışlayarak hem bu kuruluşa destek oluyor, hem de hesaplarında bulunan ancak kendileri için pek önemli sayılmayan paraları çekmiş oluyorlar.

  • servet

    13/06/2016 #1 Author

    nedeni burda açık anlatılmış valla şaştım kaldım paypal gibi bir servise lisans vermediler.

    Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir