Google İle Apple Arasındaki Taht Yarışı Kızıştı! Google İle Apple Arasındaki Taht Yarışı Kızıştı!
Dünyanın en büyük halka arz edilmiş firması ünvanını elinde bulunduran Apple söylentilere göre bu liderliğini hemen ardında ikinci sırada yer alan Google‘a kaptırabilir. Apple’ın... Google İle Apple Arasındaki Taht Yarışı Kızıştı!

Dünyanın en büyük halka arz edilmiş firması ünvanını elinde bulunduran Apple söylentilere göre bu liderliğini hemen ardında ikinci sırada yer alan Google‘a kaptırabilir.

Apple’ın son açıkladığı mali tablosundaki dengesizlikler hisselerinin 10 gün içinde  %11-12 oranında düşmesine sebep olmuş gibi gözüküyor. Bu da rakamsal tabirle tam olarak 69 milyar dolara tekabul ediyor.

Nisan ayının son çeyreği Apple için kabus gibi geçti. Apple firması değerini yaklaşık 10 günde 69 milyar dolar eriterek  507 milyar dolara kadar geriledi. Geçtiğimiz günlerde Ocak-Mart dönemindeki mali sonuçlarını açıklayan Apple 13 yıl aradan sonra ilk defa gelir kaybı yaşamış gözüküyor.

Ayrıca firmanın gelirleri geçen yılın aynı dönemine göre %14 azalarak 50,6 milyar dolar olarak açıklandı. Bu keskin düşüş Apple’ın dünyanın en büyük şirketi olma özelliğini de tehlikeye sokmuş gözüküyor. Öyle ki Google’ın Alphabet markası 484 milyar dolarlık değeriyle Apple’ın ensesinde nefesini hissettirir duruma geldi. İlerleyen süreçte Apple markasının hisselerinin düşmemesi durumunda bile Alphabet firması %5 gibi bir artış gösterebilirse dünyanın en büyük şirketi olma özelliğini ve tahtını Apple’dan alacaktır.

Bir çok uzmana göre Apple’daki hisse oranlarının düşüşü Haziran ayının ilk yarısına kadar devam edeceği görüşü hakim. Haziran ortası gibi yapılacak Apple etkinliklerinden çıkacak yeni haberler Apple firmasını yeniden çıkışa geçirebilir. Bunu ilerleyen günlerde çok daha net görebileceğiz.

Bu haber için hiç yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir