Çin’de iPhone Satışları Mahkeme Kararıyla Durduruldu Çin’de iPhone Satışları Mahkeme Kararıyla Durduruldu
3.5
Çin’de bir firma Apple’ın kendi tasarımlarını iPhone marka akıllı telefonlarında kullandığı gerekçesiyle dev şirketi mahkemeye verdi. Mahkeme sonucunda Çin’i sarsacak bir sonuç çıktı. Defalarca... Çin’de iPhone Satışları Mahkeme Kararıyla Durduruldu

Çin’de bir firma Apple’ın kendi tasarımlarını iPhone marka akıllı telefonlarında kullandığı gerekçesiyle dev şirketi mahkemeye verdi. Mahkeme sonucunda Çin’i sarsacak bir sonuç çıktı.

Defalarca kez Apple tarafından rakip firmalara patent veya taklit ürünler konusunda dava açılmış olmasının yanında bu kez Çin’li bir firma Apple!a dava açtı. iPhone 6 modelinin Çin’deki satışları Baili firmasının açtığı dava sonucunda artık yasaklanıyor.

Çin medyasının verdiği habere göre ülke güneynde bulunan Guangdong eyaleti merkezli Beili firması Apple’ın kendi ürettiği 100C modelini iPhone 6 modellerinde takit ettiği gerekçesiyle Pekin Fikri Mülkiyet Ofisi‘ne (BIPO) dava açtı.

Davayı inceleyen BIPO Apple‘ın ürettiği iPhone 6 ve 6 Plus modelleri ile 100C akıllı telefon modeli arasında çok az tasarım farklı olduğunu ve her iki telefonu birbirinden ayırt etmenin çok zor olacağını belirterek Apple’ın Pekin’deki satışlarını durdurma kararı verdi. Apple, bu karar sonrasında iptal amacıyla itiraz hakkını kullandı. Mahkeme eğer BIPO’nun kararını onarsa Apple üretimi olan iPhone 6 ve 6 Plus ürünleri artık Pekin’de satılamayacak. Ancak Çin’in diğer kentlerinde bu durum söz konusu değil, Apple diğer kentlerde satış yapabilecek.

Diğer yandan geçen ay da Apple, Çin’deki Şintong Tiendi şirketi ile el çantası, telefon kılıfı gibi ürünlerde “iPhone” markası konusunda yaşadığı anlaşmazlık davasını kaybetmişti.

Bu haber için hiç yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir