Apple’ın başı Facetime ve iMessage ile belada Apple’ın başı Facetime ve iMessage ile belada
VirnetX isimli yazılım firması, Apple’ın Facetime ve iMessage servislerini sonlandırması için mahkemeye başvurdu. Teknoloji devinin hareketlerinden onarılması güç zararlar gördüğünü iddia eden şirket, Şubat... Apple’ın başı Facetime ve iMessage ile belada

VirnetX isimli yazılım firması, Apple’ın Facetime ve iMessage servislerini sonlandırması için mahkemeye başvurdu.

Teknoloji devinin hareketlerinden onarılması güç zararlar gördüğünü iddia eden şirket, Şubat ayında da Apple’a karşı açtığı tazminat davasından 625 milyon $ kazanmıştı. Texas merkezli firma şimdilerde Apple’a videolu görüşme ve yazışma uygulamalarını kapatması için baskı uyguluyor.

Apple itiraz ediyor, ama…

Facetime ve iMessage servislerini kapatmasının iPhone, iPad ve Mac kullanıcılarını mağdur edeceğini öne süren Apple davaya itiraz ediyor. Davayı açan VirnetX, kendi mesajlaşma ve videolu konferans uygulamaları olan Gabriel Collaboration Suite’in Apple tarafından kopyalandığını iddia ediyor. Davada haklı tarafın kim olduğuna ise ABD Patent ve Telif Hakkı Kurumu karar verecek.

Patent trollüğü mü?

9to5mac gibi bazı siteler ise VirnetX’in “patent trollüğü” yaptığını yazdı. Geliştirdiği uygulama pek tanınmadığı için Apple’a dava açarak firmanın sesini duyurmaya çalıştığını söyleyen haber sitesine VirnetX yöneticilerinden tepki gecikmedi. İsminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili, BBC’ye “Apple başka şirketlerin uygulamalarını aşırmaktan hiç gocunmuyor. Tazminat davası açılana kadar zaten parayı toplamış oluyorlar” diyerek tepkisini dile getirdi.

Bu haber için hiç yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir