Android Uygulamalara İzin Verirken Dikkat! Android Uygulamalara İzin Verirken Dikkat!
3.5
Uygulamalara Verdiğiniz İzinlerin Neler Yaptığını Biliyor Musunuz? Birçok android kullanıcısı, Play Store üzerinden her gün yüzlerce uygulama indiriyor. İndirilen ve telefona kurulacak olan uygulamalar... Android Uygulamalara İzin Verirken Dikkat!

Uygulamalara Verdiğiniz İzinlerin Neler Yaptığını Biliyor Musunuz?

Birçok android kullanıcısı, Play Store üzerinden her gün yüzlerce uygulama indiriyor. İndirilen ve telefona kurulacak olan uygulamalar kurulum işlemine başlamadan önce kullanıcıya bir soru yöneltiyor: “Uygulama, aşağıdaki özelliklere erişim izni istiyor.” Daha önce uygulama yüklerken karşınıza gelen bu seçeneğe dikkat ettiniz mi?

Kullanıcıların çoğu telefonuna uygulama yüklerken bu soruyu görmezden gelerek evet tuşuna basarlar ve uygulamayı telefonlarına yüklerler. Peki hangi uygulamaya ne izni verdiğinizin farkında mısınız? Uygulamaların çalışmak için gereksinim duydukları izinleri sadece yükleme sırasında değil, uygulamayı yükledikten sonra da görebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken telefonunuzun ayarlar bölümüne giderek uygulamalar kısmına tıkladıktan sonra verdiğiniz izinleri görmek istediğiniz uygulamayı bularak ona tıklayarak izinler simgesine erişmek.

Uygulamaların istedikleri bu izinler, onların çalışması için gerekli olan izinlerdir. Bir flaş ışığını yakma uygulamasının telefonun kamerasına erişim izni istemesinin anormal bir durumu yok gibi gözüküyor. Ancak bu uygulama telefon çağrıları, web geçmişini okuma gibi alanlara da erişim izni istiyorsa bu uygulamanın veri toplamak için üretilmiş bir uygulama olduğunu söyleyebiliriz.

Uygulama izinlerini verirken dikkatli davranmanız gerekiyor. Çünkü çoğu kullanıcı verdiği izinlerin ne anlama geldiğini bilmiyor. Eğer bir uygulama sizden telefon çağrılarına bakmak için izin istediyse ve bu uygulamanın telefon çağrıları ile hiçbir bağlantısı yoksa uygulama siz fark etmeseniz de arka planda çalışarak kullanıcıların telefonlarını dinliyor ve veri topluyor olabilir. Uygulamalara izin verirken daha dikkatli davranmak ve güvenmediğimiz uygulamalara izin vermemek en iyi seçenekmiş gibi duruyor.

Bu haber için hiç yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir