Almanya Benzinli Otomobil Kullanımını Bırakacak! Almanya Benzinli Otomobil Kullanımını Bırakacak!
Gelişen teknoloji sadece akıllı telefonlar için değil, artık arabalar ve diğer birçok günlük kullandığımız ürün için büyük bir çığır açıyor. Son zamanlarda oldukça popüler... Almanya Benzinli Otomobil Kullanımını Bırakacak!

Gelişen teknoloji sadece akıllı telefonlar için değil, artık arabalar ve diğer birçok günlük kullandığımız ürün için büyük bir çığır açıyor. Son zamanlarda oldukça popüler olan elektrik ile çalışan araçların kullanımı hızlı bir şekilde artıyor.

Sınırlı olarak doğadan çıkarılan akaryakıt ihtiyacı, her geçen gün sınırları zorlayarak stoklarda azalmaya ve dünyaya zarar vermeye devam ediyor. Petrol ürünlerinden son yıllarda uzaklaşarak temiz enerjiye yönelimin başladığını biliyoruz. İşte Almanya bunun için büyük bir adım atarak benzini terk etme kararı aldığını açıkladı!

Geçtiğimiz haftalar içerisinde Norveç, benzinle çalışan araçları yasaklayarak kullanımın azalmasına ve bunun yerine elektrikli araçlara yönelmeye teşvik etmişti. İşte şimdide bu durumu Almanya hükümeti benimsiyor. Yapılan açıklamalara göre Almanya, 2030 yılına kadar tüm emisyon içeren araçların sıfır seviyesinde olma koşulu getirdiğini; yani bir nevi benzinli araçların kullanımını yasakladığını söyleyebiliriz.

Elektrik Daha Ucuz ve Temiz

Elektrikli araçlar günümüzde birçok ülkede yaygın olarak kullanılmaya başladı. Norveç’te kullanılan araçların şimdiden %25’i elektrikli olduğu analiz edildi. Almanya için şuan tam bir sayı bilinmese de önümüzdeki 5 yıl içinde büyük bir sıçrama yapacağı tahmin ediliyor. Ama tahminlere ve satış istatistiklerine göre ülkede 130 bin hibrit araç ve 25 bin elektrikli araç bulunuyor.

Ülkemizde şu anlık bu kültür çok fazla yaygınlaşmış olmasa da birçok büyük ilde elektrikli araçlar için şarj istasyonları kurulmaya başlandı. Yakın zamanda daha da yaygınlaşacağı tahmin ediliyor.

 

Bu haber için hiç yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir