Akıllı Telefonlar Dijital Amneziyi Yaygınlaştırıyor Akıllı Telefonlar Dijital Amneziyi Yaygınlaştırıyor
2.5
Dijital Amnezi bilgisayarınıza ya da akıllı telefonlarınıza kısa vadede hatırlamak için kaydettiğiniz verileri uzun vadede unutmaktır. Bu unutkanlık türü teknolojinin gelişmesi ve yaygınlaşmasına bağlı... Akıllı Telefonlar Dijital Amneziyi Yaygınlaştırıyor

Dijital Amnezi bilgisayarınıza ya da akıllı telefonlarınıza kısa vadede hatırlamak için kaydettiğiniz verileri uzun vadede unutmaktır. Bu unutkanlık türü teknolojinin gelişmesi ve yaygınlaşmasına bağlı olarak çoğalmakta.

Kaspersky Laboratuarları 16-24 yaş arası alt bin katılımcı ile bir anket yaptı. Yapılan anketin sonucunda kullanıcıların çoğunun önemli veri ve bilgileri akıllı telefonlarında sakladıklarını gösteriyor. Bu da sorumluluğunu dijital ortama attığımız bilgileri hatırlamamızı engelliyor. Kullanıcıların önemli bir kısmı, hatırlamaları gereken bir şey olmadığını, telefonlarının istedikleri her şeyi onların yerine hatırladığını söylüyor.

Araştırmaların bir diğer sonucu da gösteriyor ki, akıllı telefonlara kaydedilen bunca önemli verinin bir anda yok olması, silinmesi ve ya işletim sisteminin çökmesi gibi durumların sonucunda kullanıcılar büyük psikolojik sıkıntı çekecek. Anılarının çoğunu telefonlarında saklayan kişilerin bu verileri biranda kaybetmelerinin üzerlerinde aşırı üzüntü yaratacağı oldukça açık. Bu dosyaları kurtaramayacak olmaları akıllı telefon kullanıcılarını adeta yıkacak seviyede.

Anlık paylaşımların, anlık duygu değişimlerinin yaşandığı bu yeni dünya düzeninde anıların da kalıcı olmaması, anlık olması gayet normal. Fakat bazı değer verdiğimiz anılar var ki onlara dair bir resim bir video çok önemli. Kullanıcıların bunları dahi sadece dijital ortam da tutması artan bağımlılığın bir göstergesidir.

Bu haber için hiç yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir