1.8 Trilyon İşlem Gücüne Sahip İşlemci Yaptılar 1.8 Trilyon İşlem Gücüne Sahip İşlemci Yaptılar
Üniversiteler ilgili bölümlerde öğrencilerini geliştirmek adına birçok yöntem uyguluyor. Türkiye’de de elektrik elektronik, bilgisayar, makine gibi mühendislik bölümler; kendi alanlarında ürün çıkartmak için yöntemler... 1.8 Trilyon İşlem Gücüne Sahip İşlemci Yaptılar

Üniversiteler ilgili bölümlerde öğrencilerini geliştirmek adına birçok yöntem uyguluyor. Türkiye’de de elektrik elektronik, bilgisayar, makine gibi mühendislik bölümler; kendi alanlarında ürün çıkartmak için yöntemler sergiliyor ve mezun olmak için Bitirme projesi bekleniyor. İşte Amerika’daki bir grup genç, müthiş bir proje ortaya çıkardı!

Tam olarak 1.78 trilyon işlem yapabilen bir bilgisayarınız olduğunu düşünün. Doğru bir karşılaştırma olmaz ama GTA 5 çalıştırıyor mu diye düşünmenize bile gerek kalmayacak bir donanım olduğunu anlamanız için aynı anda 3 tane GTA 5 kolaylıkla çalıştırdığını söylememiz galiba yeterli olacaktır!

İşte bu kartı University of California Davis’ten mezun olan öğrenci grubu ortaya çıkardı. Televizyonlarda 8-16 çekirdek sahibi olan işlemcilerin abartıldığını görüyoruz. Bu kartsa 1000 çekirdek bulunduğunu söylesek şaşırır mıydınız? İşte bunu başardılar.

Hemde AA pil ile çalışabilen bu yapı, oldukça küçük enerji gereksinimi duyduğunu da hatırlatmakta büyük fayda var. 621 milyon transistöre sahip olan işlemci; 32 Nanometre boyutlarında IBM tarafından üretilmiş bir ürün olarak karşımıza çıkıyor.

Cihaz 0.7 Watt güç ile çalışabildiğini söylemiştik ancak bu tam kapasitede çalışmasını maalesef olanak kılmıyor. Bu enerji ile sadece 115 milyar işlem gücünde bir veri elde ediliyor.

Kullanım amacı nedir?

Bu daha çok gömülü sistemler için uygun bir donanım olduğunu ve özel amaçlar için tercih edileceğini hatırlatalım. İlerleyen zamanlarda bu girişim için yeni bir atılım yapmaları bekleniyor.

Bu haber için hiç yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir