Sanal Gerçeklik Çılgınlığı Giderek Büyüyor Sanal Gerçeklik Çılgınlığı Giderek Büyüyor
3
Teknolojiye ilgisi olanlar bilirler ki son zamanların yeni trendi sanal gerçeklik. Sanal gerçeklik, kullanıcıların sanal gerçeklik gözlüğü ve bazı donanımlarla sanal bir dünyanın içine... Sanal Gerçeklik Çılgınlığı Giderek Büyüyor

Teknolojiye ilgisi olanlar bilirler ki son zamanların yeni trendi sanal gerçeklik. Sanal gerçeklik, kullanıcıların sanal gerçeklik gözlüğü ve bazı donanımlarla sanal bir dünyanın içine girmesi ve gerçek dünya ile bağlantısını koparmasına verilen isim. Peki sanal gerçeklik teknolojisi ne seviyelere ulaştı?

Gelişen teknoloji ile birlikte gerçek hayattaki ortamlar bilgisayar ortamına aktarılmaya başlandı ve bu kullanıcıların bu sanal dünyaya girmesini kaçınılmaz kıldı. Kafanıza takacağınız kask ya da gözlük benzeri teknolojik bir cihazla sanal bir ortam oluşturulur ve kullanıcı bu ortamın içindeymiş hissi yaratılır. Bazı teknolojilerde ise kask ve gözlük çeşitli donanımlarla desteklenerek kullanıcının gerçek dünya ile iletişiminin tamamen kesilmesi sağlanır ve kullanıcı tüm duyguları ile sanal dünyaya katılır.

Genelde oyunlarda karşımıza çıkan sanal gerçeklik teknolojisinin yakın bir zamanda her endüstriye gireceği konuşuluyor. Tecrübesiz bir doktorun sanal gerçeklik teknolojisi ile ameliyat yapması, pilot adaylarının bu teknoloji ile kendilerini kokpitteymiş gibi hissederek simülasyona katılması ya da tatil için gideceğiniz oteli seçmeden önce otele gitmeden gezme şansını elde ettiğinizi düşündüğünüzde sanal gerçeklik teknolojisinin insan hayatını kolaylaştıracağı görülüyor.

Ancak sosyologların bu teknoloji hakkında endişesi var. Akıllı telefonların da yaygınlaşması ile cebimize kadar giren internet ve sosyal medya platformlarının insanları yalnızlaştırdığını düşünen uzmanlar, sanal gerçek gözlüğünün insanların yalnızlığını arttıracağını ve toplumlarda psikolojik sorunların artış göstereceğini iddia ediyor. Önümüzdeki yılların bizlere getireceği teknolojilerin etkilerini merakla bekliyoruz.

Bu haber için hiç yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir