Sürücüsüz Elektrikli Minibüs Olli Yakında Hizmette Sürücüsüz Elektrikli Minibüs Olli Yakında Hizmette
Toplu taşıma araçlarına gelen teknoloji, artık çığır açacak seviyede ilerlemeye başladı! Günümüzün popüler konularından olan sürücüsüz otomobiller ve bunun yanında elektrikli otomobiller; birleşerek daha... Sürücüsüz Elektrikli Minibüs Olli Yakında Hizmette

Toplu taşıma araçlarına gelen teknoloji, artık çığır açacak seviyede ilerlemeye başladı! Günümüzün popüler konularından olan sürücüsüz otomobiller ve bunun yanında elektrikli otomobiller; birleşerek daha da ilginç bir hale geliyor.

Washington DC’de şuan Olli adı altında çalışacak elektrikli ve sürücüsü bulunmayan bir araç bulunuyor. Hem de toplu taşıma amaçlı bir araç olup bilim kurgu filmlerindeki sahnelerden bir kesitmiş gibi göründüğünü söylememiz gerek! Dünya üzerinde böyle teknolojilere belki de en fazla bizim insanımızın ihtiyacı olacağını da bir ironi ile vurgulayalım!

Local Motors firması ve IBM katkılarıyla ortaya çıkan bu araç, küçük bir minibüs olarak tanıtıldı. Küçük boyutlarda olması; her sokaktan rahatlıkla geçmesine olanak sunarken hem de daha konforlu ve elektrikli olmasıyla beraber daha az yük ile rahat çalışmasına olanak sunacak. Bu minibüs 12 kişilik kapasiteye sahip olacağı biliniyor.

Local Motors "Olli"  & IBM, Weds. June 15, 2016... National Harbor, MD (Rich Riggins/Feature Photo Service for IBM)

Local Motors “Olli” & IBM, Weds. June 15, 2016… National Harbor, MD (Rich Riggins/Feature Photo Service for IBM)

Kısa mesafeler için tercih edilecek olan bu sürücüsüz minibüs, ses ile kontrol edilebilecek ve etkileşime geçilecek. İlk hedef Washington DC ve sonra Las Vegas illerinde çalışacak olan bu elektrikli minibüs, başarıya göre diğer eyaletlere de getirileceği planlanıyor.

Güvenlik sorununu düşünen kişiler için ise bu cihazın 30’dan fazla sensör ile çalıştığını hatırlatalım. Üzerinde birçok test yapılan bu araç için kullanma tarihi olarak bir şey söylenmezken bu tarihin çok uzak olmadığını Local Motors yetkilileri duyurdu.

Bu haber için hiç yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir