İntel Xeon Phi 72 Çekirdekli İşlemci Geliyor İntel Xeon Phi 72 Çekirdekli İşlemci Geliyor
Bilgisayarların, tabletlerin ve akıllı diğer tüm cihazların beynini oluşturan işlemci, Dünyada iki büyük üreticiden biri olan İntel’in pasta sahipliğinde geliştiğini biliyoruz. Geçtiğimiz günlerde İntel,... İntel Xeon Phi 72 Çekirdekli İşlemci Geliyor

Bilgisayarların, tabletlerin ve akıllı diğer tüm cihazların beynini oluşturan işlemci, Dünyada iki büyük üreticiden biri olan İntel’in pasta sahipliğinde geliştiğini biliyoruz. Geçtiğimiz günlerde İntel, 72 Çekirdeği bulunan önemli bir işlemci duyurdu.

Kişisel anlamda piyasada çokça gördüğümüz İntel işlemciler, sadece bilgisayar ve akıllı cihazlarda değil, farklı amaçlarda da üretim yapmakta olan bir firma. Bu amaçlardan bazıları; sanal gerçeklik, makine öğrenimi, yapay zeka ve bunun gibi bazı alanlar bulunuyor. Bu alanlar için yüksek işlem gücüne ve hızlı iş bitiriciliğe dayanan donanımlar üreten İntel, Xeon Phi işlemci ailesi bulunuyor. İntel işte bu aileye yeni bir üye kazandırdığını açıkladı.

xeon-phi

İntel Xeon Pi 7290 Tanıtıldı!

İntel tarafından üretilen İntel Xeon Pi 7290 işlemci tam tamına 72 çekirdeğe sahip önemli bir donanım olarak karşımıza geliyor. Çekirdek hızı olarak 1.5 GH hızında çalışan bu işlemci, yüksek işlem kapasitesine sahip olup toplam 16 GB’lık bir özel RAM ile çalışıyor. Bu RAM’ler; MCDRAM olarak biliniyor.

İntel Xeon Pi 7290 işlemcisi, bildiğimiz diğer işlemciler gibi değil derken; satışı ve görünüşü açısından da haklı olduğumuzu gösteren bir konsepte sahip! Cihaz ekran kartı gibi bir kapalı donanım şeklinde geliyor. Sizde tahmin edeceğiniz üzere bu işlemci, kafanıza göre kullanabileceğiniz bir donanım değil. Bunun için özel bir ana karta ihtiyacınız olacak olan İntel Xeon Pi 7290 fiyatı ise 6.300 dolar civarında. Yani 19 bin TL civarında!

Bu haber için hiç yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir