İntel İşlemci Mi AMD İşlemci Mi Daha İyi? İntel İşlemci Mi AMD İşlemci Mi Daha İyi?
3.5
İşlemci dünyasında yıllardır süre gelen Intel ve AMD rekabeti reddedilemez bir gerçek. Yeni bir bilgisayar almak isteyen ya da mevcut sistemini güncellemek isteyen kullanıcılar,... İntel İşlemci Mi AMD İşlemci Mi Daha İyi?

İşlemci dünyasında yıllardır süre gelen Intel ve AMD rekabeti reddedilemez bir gerçek. Yeni bir bilgisayar almak isteyen ya da mevcut sistemini güncellemek isteyen kullanıcılar, İntel’mi yoksa AMD mi seçme konusunda kafa karışıklığı yaşıyorlar. Peki, her iki işlemci üreticisinin ürettiği ürünlerin birbirine üstünlükleri neler?

İşlemci seçimi yapacak kullanıcılar Intel ve AMD arasında kararsız kalmalarının yanı sıra, hangi markayı seçeceklerine karar verdiklerinde de başka bir karar daha vermeleri gerekiyor: seçtiği markanın hangi modeli kendisi için ideal?

İki büyük üreticinin arasındaki rekabetin yıllardır sürdüğünü söyledik. Ancak şu da bir gerçek ki AMD, masaüstü işlemci kategorisinde Intel ile kafa kafaya yarışsa da taşınabilir bilgisayarlar, tabletler ve akıllı telefonları düşündüğümüzde kullanıcıları hüsrana uğratmaktadır. Intel’İn dizüstü bilgisayarlarda ve diğer mobil sistemlerde çok iyi iş çıkarttığını söyleyebiliriz. AMD’nin bu alanlarda boş durduğunu inkâr edemeyiz ancak mobil piyasada henüz Intel ile yarışacak düzeye gelmiş değiller.

Masaüstü için işlemci seçimi yapacağımızı düşündüğümüzde dikkat etmemiz gereken en önemli nokta soket yapıları oluyor. Seçtiğimiz işlemcinin soketinin ana kartımız ile uyumlu olmasına dikkat etmeliyiz. Şayet bir soket uyumu söz konusu olmazsa işlemciyi ana karta entegre edemeyiz. Bu konuda Intel’in AMD’den daha fazla ana kart ile uyumlu olduğunu söyleyebiliriz.

Fiyat konusunu ele aldığımızda AMD işlemciler Intel işlemcilere göre daha uygun fiyatlı olabiliyor. Ancak fiyat performans konusunu düşündüğümüzde Intel’in bir adım önde olduğunu söyleyebiliriz.

Bu haber için hiç yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir