HDD’nin Yerini Alması Beklenen SSD’ler Gerçekten Hızlı Mı? HDD’nin Yerini Alması Beklenen SSD’ler Gerçekten Hızlı Mı?
3
Birçoğumuz sağdan soldan duyma bilgilerle SSD’lerin HDD’lerin yerine geçeceğini ve hantal HDD’lerden çok daha hızlı olduklarını duymuşuzdur. Peki, söylenildiği gibi SSD’ler gerçekten bilgisayarınızın performansını... HDD’nin Yerini Alması Beklenen SSD’ler Gerçekten Hızlı Mı?

Birçoğumuz sağdan soldan duyma bilgilerle SSD’lerin HDD’lerin yerine geçeceğini ve hantal HDD’lerden çok daha hızlı olduklarını duymuşuzdur. Peki, söylenildiği gibi SSD’ler gerçekten bilgisayarınızın performansını arttırıyor mu? Bilgisayarınız için SSD mi almalısınız yoksa HDD mi sizin için daha iyi bir seçenek?

Fiyat ve kapasiteyi düşündüğümüzde tabii ki HDD öne çıkıyor. Ancak konu hız konusuna geldiğinde SSD’lerin HDD’lerden neredeyse 10 kat daha hızlı olduğunu söyleyebiliriz. Bir SSD’ye sahip olduğunuzda depolama alanınız sahip olacağınız bir HDD’nin depolama alanı kadar olmaya bilir ancak bilgisayarınızı birkaç saniye içinde açıp kapatmak ya da programları, oyunları açarken vakit kaybetmemek size cazip gelebilir. En kötü SSD’nin bile en iyi HDD’ye göre çok daha hızlı olacağını da bilmek gerekir.

SSD’ler Güvenli mi?

                HDD’lerin zaman içinde eskiyerek bozulduğunu ve veri kaybına yol açtığımızı düşündüğümüzde SSD’ler bu konuda da HDD’lerin önüne geçiyor. SDD’ler hızlı olma özelliğini veriyi saklama biçiminden alıyor. SSD’lerin veriyi saklama şekli, hem verinin okunmasını hızlandırırken hem de verinin kaybolma riskini azaltıyor.

                Bilgisayar İçin Hangisi Tercih Edilmeli?

                SSD’ler hızlı olmasına rağmen yüksek fiyat nedeni ile kullanıcıların belini büküyor. Ancak kullanıcılar 1 TB’lik HDD yerine 1 TB’lik SSD almaktansa, işletim sistemlerini ve gerekli programlarını kurmaya yetecek kadar bir SSD alarak bilgisayarlarının hızlı olmasını sağlayabilirler.

Bu haber için hiç yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir