Uzmanlar Kolay Şifre Kullanımı Hakkında Uyarıyor! Uzmanlar Kolay Şifre Kullanımı Hakkında Uyarıyor!
3
Aslında bu durum çok yeni bir olay değil, tam tersine sürekli uzmanlar tarafından internet kullanıcılarının uyarılması artık alışılmış bir durum olmakta. Son yıllarda artan... Uzmanlar Kolay Şifre Kullanımı Hakkında Uyarıyor!

Aslında bu durum çok yeni bir olay değil, tam tersine sürekli uzmanlar tarafından internet kullanıcılarının uyarılması artık alışılmış bir durum olmakta.

Son yıllarda artan siber suçlar ile ilgili konuşmalara değinen Bilgisayar Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı tarafından yapılan açıklamada ülkemizde birçok kişi halen çok zayıf olan parolaları kullanarak özel veya çok önemli sistemlere giriş yaparak kendini tehlike altında bıraktığını dile getirmekte. Kredi kartlarında bulunan yüksek şifreleme zorunluluğu gibi sosyal medya hesapları ve benzeri internet platformlarında bulunan şifreleri yüksek derecede şifreleme olayına tabi tutulması hakkında uyardı.

Günümüzde büyüyen siber suçlar, farklı yöntemler ile dolandırıcılar tarafından kurbanlarını tespit ettikten sonra kolay olan bu şifrelerini çözerek kişi listesinde bulunan kişilerden para talebinde bulunmakta. Paranın yanı sıra birçok özel konuşmalarında bulunduğu sosyal medya hesapları için uzmanlar doğduğu ilin plakası, doğum tarihi, doğum yeri ve benzeri çok kolay olan şifre hanelerini bu tür durumlarda kullanmamalarını sıklıkla uyarmaya devam etmekte.

Basit şifreler sayesinde dolandırıcılar şifrenizi tahmin ederek özel konuşmalarınızın bulunduğu sosyal medya hesaplarınıza erişim sağlayarak sizin ağzınızdan arkadaş listenizde bulunan kişilerden para istemekte veya benzeri rahatsız edici durumlar sergilemektedirler. Bunun için kırılmasından çok hatta kırılması denilemez, tahmin edilmesi zor şifreler üreterek hesaplarınızı koruma altına alabilirsiniz. Örnek olarak: !^5267edecss2!^ gibi bir şifre tahmin etmek çok zor değil mi? İşte bu yüzden sizinde buna benzer olarak bir şifre üreterek kendinizi güven altına almanız oldukça mühim bir vaka.

Bu haber için hiç yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir