Microsoft Basit Şifre Kullanma Devrini Kapatıyor! Microsoft Basit Şifre Kullanma Devrini Kapatıyor!
2.5
Microsoft servislerinde basit şifreleri kullanma devri sona eriyor Microsoft Basit Şifre Kullanma Devrini Kapatıyor!

Microsoft servislerinde basit şifreleri kullanma devri sona eriyor

Geçtiğimiz günlerde LinkedIn hesaplarına yapılan bir siber saldırı sonucu ele geçirilen 117 milyon kullanıcının kimlik bilgilerinin Deep Web’de satılmaya başlandığı haberi gündeme bomba gibi düşmüştü. Söz konusu sızmayla ilgili araştırma yapan ve kullanıcılarını bilgilendiren LinkedIn, gelecekte bu gibi korkunç hacker saldırılarını engellemek adına güvenlik tedbirleri alacağını da ifade etmişti.

LinkedIn’in başından geçen bu talihsiz olay diğer birçok servis sağlayıcısı gibi Microsoft’u da harekete geçirdi. Outlook, Skype, OneDrive ve OneNote gibi servisleri kullanan kişilerin 123456 veya qwerty123 gibi basit şifreler kullanabilmesi bir süre sonra mümkün olmayacak. Outlook hesabı açan kullanıcılar tahmin edilmesi kolay şifreleri kullanamayacaklar. Hâlihazırda basit şifreleri kullanan eski kullanıcılar ise Microsoft tarafından şifrelerini değiştirmeleri şeklinde uyarılacaklar.

Kişisel olarak hesabınızın güvenliğini pekiştirmek için tahmin edilmesi güç, büyük ve küçük harflerin yanı sıra rakam ve sembollerden oluşan bir şifre belirleyebilirsiniz. Söz konusu şifrenin yalnızca Microsoft hesabınıza özel olması da güvenliği bir üst seviyeye taşıyacaktır. Bu sayede bir servisteki şifreniz ele geçirildiğinde diğer hizmetlerdeki hesaplarınızın güvenliğini korumayı başarabilirsiniz.

Bu haber için hiç yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir